
Видеонаблюдение – обосновани предложения за оптимизация на Изборния кодекс, Януари 2025 г.
Този документ е авторски и е разработен от екипа на Сдружение „ПАМЕТ“. В Обществения съвет (ОС) към ЦИК тече процедура по формиране и последващо депозиране на становище във връзка с поредния кръг за оптимизация на Изборния кодекс в НС на България.
История на видеонаблюдението на изборни процеси в България
По този въпрос в България се заговори през 2019 г. Сдружение „ПАМЕТ“ зае водеща позиция в процеса на въвеждане на видеонаблюдение първо чрез активно участие в работата и формиране на становища на ОС към ЦИК. Сдружение „ПАМЕТ“ зае достойно място и в общественото обсъждане по въпроса на различни форуми.
Пресконференция в БТА
Консултации при Президента от 41 минута
Конференция „10 години ОС към ЦИК и 10 години ЦИК“ – февруари 2023 г. от 1 час и 17 минути до 1 час и 19 минути.
Националният институт по криминология към МВР гарантира компетенции да състави адекватни правила за видеонаблюдение, така че записите да се приемат от съда като годни доказателства.
Сдружение „ПАМЕТ“ взе и активно участие в подготовка на документи за съдебни спорове по касиране на изборни резултати на базата на съществуващи записи от видеонаблюдение. Съдът прие формата на представяне на резултатите от видеонаблюдението (стр. 8 от посочения ПРОТОКОЛ, маркирани в жълто и предложена от инж. математик Пенчев). Резултатите от видеонаблюдението бяха признати от съда за годни доказателства (стр. 30 от същия документ, маркировка на текста в жълто).
За пръв път в съдебната практика на ВАС бяха касирани изборите в с. Габровница на базата на записи от видеонаблюдението!
Какъв по-голям успех от това?
Екипът на сдружение „ПАМЕТ“ задълбочено анализира подходите и методиката за провеждане на видеонаблюдение в ред държави в света. Привеждаме заключенията за страните с водещи икономики – САЩ – Приложение 1, Китай – Приложение 3, Русия – Приложение 2
На базата на натрупания опит във връзка с видеонаблюдението прави следните обосновани предложения за включване в ИК.
Видеонаблюдение на пълния изборен процес като:
- Видеонаблюдение на всички заседания и обучения на ЦИК, РИК/ОИК, СИК със забрана за стопиране и (или) изключване на звука на записа.
- Видеонаблюдение през целия изборен ден, включително зоните на подход към изборните помещения, вход и изход на гласоподаватели, изборното помещение при подготовката, охраната и през изборния ден, броене на бюлетини, съставяне на документи, транспорт и предаване на документи от СИК в РИК/ОИК.
- Институтът по криминология към МВР определя методиката, средствата и реда на отговорностите за видеозаснемане така, че записите да са годни доказателства при съдебни спорове. Институтът отговаря за осъществяване, съхранение и публичен достъп до записите. Съхранение на записите за срок не по-малък от 5 години.
- Изисквания – неразкриване тайната на вота, увеличаване увереността на гражданите в прозрачността и честността на изборния процес, използване на записите при възникнали съдебни спорове и за целите на контрол, анализ и отстраняване на нарушения на изборния процес.
Copyright © 2006 – 2025 Активна Демокрация , ISBN 978-619-91898-1-8 .
Национален и Областни обществени съвети в името на България Дончо Минчев Пачиков, издател: Сдружение “Памет”, формат HTML, серия: Глас народен, глас божи! Подвързия: e-book. Powered by Desert Themes